Bankarski sektor u RS za tri mjeseca ostvario 16,2 miliona KM neto dobiti

Bez autora
Jun 27 2012

Bankarski sektor u Republici Srpskoj je na kraju prvog tromjesječja ove godine ostvario 16,2 miliona KM neto dobiti, a u istom prošlogodišnjem periodu 11,8 miliona KM. Devet banaka je stvarilo 16,6 miliona KM neto dobiti, a jedna banka tekući gubitak od 0,42 miliona KM. Bankarski sektor Srpske je likvidan i sposoban da sve obaveze izvršava u roku dospjeća, a sve banke su ispunjavale propisane uslove za održavanje likvidnosti. Banke su nastavile praksu restriktivnijeg i opreznijeg odobravanja kredita, a posebna pažnja bila je usmjerena na planiranje pozicije likvidnosti. Iako je usporen rast depozita u bankarskom sektoru, njihov nivo pokazuje da je zadržano povjerenje u banke privrednih subjekata, a prije svega građana. Ukupni bilansni nivo na kraju prvog tromjesječja iznosio je 6,6 milijardi KM i na nivou je stanja na kraju prošle godine.

Bankarski sektor u RS za tri mjeseca ostvario 16,2 miliona KM neto dobitiBankarski sektor u Republici Srpskoj je na kraju prvog tromjesječja ove godine ostvario 16,2 miliona KM neto dobiti, a u istom prošlogodišnjem periodu 11,8 miliona KM, navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo RS, prenose agencije.

Devet banaka je stvarilo 16,6 miliona KM neto dobiti, a jedna banka tekući gubitak od 0,42 miliona KM.

Bankarski sektor Srpske je likvidan i sposoban da sve obaveze izvršava u roku dospjeća, a sve banke su ispunjavale propisane uslove za održavanje likvidnosti, navodi se u izvještaju.

Banke su nastavile praksu restriktivnijeg i opreznijeg odobravanja kredita, a posebna pažnja bila je usmjerena na planiranje pozicije likvidnosti.

Iako je usporen rast depozita u bankarskom sektoru, njihov nivo pokazuje da je zadržano povjerenje u banke privrednih subjekata, a prije svega građana.

Ukupni bilansni nivo na kraju prvog tromjesječja iznosio je 6,6 milijardi KM i na nivou je stanja na kraju prošle godine.

Novčana sredstva od 1,06 milijardi KM činili su 18 odsto od ukupne aktive, dok se od ukupnih novčanih sredstava banaka 34 odsto nalazio na računima u inostranstvu.

To su većim dijelom slobodna novčana sredstva koja nisu usmjerena u kredite, uglavnom zbog problema koje banke imaju kod izbora kvalitetnih komitenata i projekata na domaćem bankarskom tržištu, a banke ih mogu u slučaju potrebe koristiti za tekuću likvidnost.

Ukupni bruto krediti na kraju prvog tromjesječja iznosili su 4,3 milijarde KM, dok je učešće dospjelih kredita u ukupnim kreditima bilo 7,5 odsto.

Nekvalitetni krediti u ukupnom kreditnom portfoliu u posmatranom periodu zadržani su na približno istom nivou kao na kraju prošle godine.

Depoziti, kao osnovni izvor finansiranja poslovanja banaka, imali su vrijednost od 4,03 milijardi KM i veći su za jedan odsto u odnosu na kraj prošle godine.

U prvom kvartalu ove u odnosu na kraj prošle godine registrovano je i povećanje ukupnog kapitala za dva odsto.

U proteklom periodu jedna od značajnijih aktivnosti banaka je bila racionalizacija mreže poslovnih jedinica sa aspekta profitabilnosti poslovanja, te unapređivanje bezgotovinskog prometa povećanjem broja bankomata, kao i usluga elektronskog bankarstva.

Pad kamatnih stopa

Prosječne nominalne i efektivne kamatne stope na kredite banaka Republike Srpske za prvi kvartal ove godine zabilježile su trend pada u odnosu na prošlu godinu, navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo RS.

Prosječna nominalna kamatna stopa na kredite u prvom tromjesječju ove godine manja je za 0,25 procentnih poena, a prosječna efektivna kamatna stopa bilježi pad za 0,49 procentnih poena u odnosu na prosjek iz prošle godine.

Blaži pad kamatnih stopa na kredite u prvom ovogodišnjem kvartalu evidentan je i kod jedinica banaka iz FBiH koje posluju u Srpskoj.

Tako je prosječna nominalna kamatna stopa na kredite manja je za 0,04 odsto, a prosječna efektivna kamatna stopa za 0,18 odsto u odnosu na prosjek iz prošle godine, ali su još uvijek više od prosječnih nominalnih i efektivnih kamatnih stopa na kredite banaka Srpske za 0,88 odsto, uglavnom zbog znatno viših kamatnih stopa na kredite stanovništvu.

Prosječne ponderisane nominalne i efektivne kamatne stope po kreditima po osnovu prekoračenja po računima banaka RS i jedinica banaka iz FBiH su približno iste, a prosječne ponderisane nominalne i efektivne kamatne stope na depozite po viđenju znatno su povoljnije kod banaka Srpske.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik